75
فرمانداری خمیر - اخبار > از کتاب دانشنامه خمیر رونمایی شد
آخرین اخبار
اخبار > از کتاب دانشنامه خمیر رونمایی شد


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:١٨٧٢٥ 

 تاریخ:1398/05/16 


از کتاب دانشنامه خمیر رونمایی شد

آیین روز جهانی مردمان بومی در بندرخمیر با حضور مردم و مسوولان گرامی داشته شد و از کتاب «دانشنامه بندرخمیر» رونمایی شد.

 

 

 

 


«۱۸ مرداد ۹۸ مصادف با نهم آگوست به نام روز بین المللی مردم بومی نام گذاری شده است که از سوی مردم کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود»
ایران به بومی گرایی اهمیت زیادی قائل است فرماندار خمیر نیز گفت: ایران یکی از کشورهایی است که به بومی گرایی و فرهنگ بومی اهمیت زیادی قائل است و همه مردم از هر قوم و نژاد با حفظ وحدت و یکپارچگی در صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند.
میرهاشم خواستار بیان داشت: این در صورتی است که در برخی از کشورها از جمله آمریکا ، ساکنان بومی توسط حاکمان آنان طرد شده اند.
وی به اهمیت فرهنگ و سنت بومی منطقه بندرخمیر اشاره کرد و گفت: بندرخمیر مفاخر زیادی در حوزه های فرهنگ در سطح استان دارد که تاثیر زیادی در پیشرفت فرهنگ بومی منطقه خود داشته اند.
فرماندار بندرخمیر اظهارداشت: بنابراین برگزاری آیین های تجلیل از حوزه فرهنگ می تواند تاثیر زیادی در رشد و تعالی جامعه فرهنگی این شهرستان داشته باشد.
خواستار ادامه داد: در سال های اخیر اتفاقات خوبی در زمینه فرهنگ و هنر در شهرستان بندرخمیر در حال وقوع است که امیدواریم تداوم داشته باشد.
نماینده سازمان یونسکو در ایران در این آیین گفت: سازمان یونسکو تاکید زیادی بر حفظ ارزش های بومی و فرهنگ های قدیمی مناطق مختلف جهان دارد.
فخر زاده افزود: یونسکو در تمام دنیا تلاش خود را در نگهداری زبان و فرهنگ بومی انجام می دهد. وی در خصوص کتاب دانشنامه بندرخمیر نوشته سیدعبدالجلیل قتالی بیان داشت: وجود آثار و تالیف گرانبهایی همچون دانشنامه خمیر کمک بسیار زیادی به حفظ و شناخت فرهنگ بومی این منطقه خواهد کرد.
اساس توسعه جامعه با نگاه فرهنگی شکل می گیردنماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: پایه و اساس توسعه هر جوامعی با نگاه فرهنگی شکل می گیرد و به طور قطع هرجا این نگاه شکل گیرد، باعث توسعه آن جامعه خواهد شد.
ناصر شریفی با اشاره به دانشنامه بندرخمیر بیان داشت: به طور قطع این کتاب ارزشمند فرهنگی، تاثیر زیادی در دیگر حوزه های جامعه شهرستان خواهد گذاشت.
کتاب مفید بر افکار میلیون ها انسان اثر گذار است مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز گفت: گاهی یک کتاب مفید مانند قرآن باعث می شود بر روی افکار میلیون ها انسان تاثیر بگذارد و سبب تغییر نگرش های افراد زیادی در جامعه بشری شود.
رضا کمالی زرکانی افزود: امروز ما به عنوان یک ایرانی به کتاب های خود در دنیا افتخار می کنیم. وی بیان داشت: پیشرفت بیشتر کشورها از جمله آلمان از فرهنگ شروع شده و فرهنگ کلید همه این موفقیت ها می باشد.
این مسوول فرهنگی اظهارداشت: در یکسال اخیر فعالیت های خوبی در بخش فرهنگی بویژه در حوزه کتاب در استان هرمزگان آغاز شده است.
وی به شبکه شهرهای خلاق در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این کار را با جدیت دنبال می کنیم زیرا شهر خلاق را اساتید فرهنگ و هنر می سازند. کمالی به ظرفیت های بندرخمیر در حوزه فرهنگی اشاره و بیان داشت:این شهرستان ظرفیت های خوبی در زمینه فرهنگی دارد و امیدواریم تمامی ظرفیت های بالقوه شهرستان در بخش فرهنگی به بالفعل درآید.
فرهنگ هرمزگان جامع و کامل استمشاور استاندار هرمزگان نیز گفت: فرهنگ این استان جامع و کاملی است و کتاب های زیادی در حوزه فرهنگی به رشته تحریر درآورده شده است. حجت الاسلام موسایی افزود: کتاب ارزش زیادی در فرهنگ دینی ما دارد و فضای نورانیت در فرهنگ دینی ما حاکم است.
وی بیان داشت انگیزه ای که دربحث تالیف کتاب است برگرفته از همین نور الهی می باشد.
بندرخمیر رویداد بزرگ فرهنگی را دنبال می کندشهردار بندرخمیر گفت: از این که شهرستان بندرخمیر رویداد بزرگ و مهم فرهنگی را میزبانی و دنبال می کند، خوشحال و خردسند است.
جواد محمودی هدف از برگزاری چنین همایشی را بزرگداشت آیین و فرهنگ های بومی منطقه عنوان کرد و افزود: در بیشتر کشورهای جهان این روز را گرامی می دارند و جای بسی شادمانی است که این همایش فرهنگی در بندرخمیر با استقبال زیادی از مسوولان ، اندیشمندان ، نخبگان و بزرگان استان و شهرستان همراه شده است.
زنده نگه داشتن فرهنگ بومی هر منطقه احیای هویت آن استامام جمعه اهل سنت بندرعباس نیز در این مراسم با بیان اینکه زنده نگه داشتن فرهنگ بومی هر منطقه به معنی زنده نگه داشتن هویت آن منطقه است ،گفت: گردآوری و تالیف چنین کتاب هایی در زمینه فرهنگ و آداب و سنن هر جامعه می تواند حافظ فرهنگ آن منطقه باشد.
سیدعبدالباعث قتالی افزود: تنها راه شناختن و شناساندن جامعه به آیندگان، تالیف و حفظ آثار است که در این راستا نویسندگان جوان باید خلاقانه در راستای پیشبرد جامعه فرهنگی خود کوشا باشند. امام جمعه بندرخمیر گفت: کتاب ۲ جلدی دانشنامه خمیر حاوی مطالب مفید وارزنده ای است که برای آن تلاش زیادی شده است.
حجت الاسلام صفایی حائری ابراز امیدواری کرد با حمایت مسوولان از چنین رویداد فرهنگی و تجلیل از نویسندگان و فرهیختگان این حوزه شاهد رشد و تعالی فرهنگ در شهرستان باشیم.
فرهنگ پژوهش نویسی و کتابخوانی کمرنگ شده است
احمد سایبانی از پیشکسوتان و اساتید برجسته حوزه فرهنگ هرمزگان نیز گفت: فرهنگ پژوهش نویسی و فرهنگ کتاب خوانی در استان کمرنگ شده است.
سایبانی اضافه کرد: باید اعتراف کنیم فرهنگ کتاب خوانی در استان رنگ باخته و فضاهای مجازی جای آن را گرفته است اما نسل جوان باید این گونه کتاب ها را بخوانند و تلاش کنند با گردآوری چنین دانشنامه هایی،آن را به نسل های بعدی انتقال دهند.
وی گفت: مولف دانشنامه خمیر این اثر گرانبها را به طرز زیبایی گردآوری کرده که بطور قطع برای استان ماندگار خواهند ماند.
سیدعبدالجلیل قتالی مولف کتاب دانشنامه خمیر نیز در این مراسم از همه افرادی که در گردآوری کتاب ایشان را همراهی کردند، قدردانی و گفت: هدف وی از تالیف این دانشنامه حفظ فرهنگ و اصالت بومی منطقه بوده است.
این پژوهشگر افزود: هرمزگان، گذشته ای سرشار از فرهنگ و هنر دارد زیرا این استان مسیر جهانگردان و محل تلاقی فرهنگ های مختلف بوده است.
وی بیان داشت: مقداری از این فرهنگ ها با تلاش بزرگان آن زمان گردآوری شده و وظیفه ماست که دین خود را نسبت به حفظ و صیانت از فرهنگ هرمزگان ادا کرده و به آیندگان برسانیم.
وی ادامه داد: مجموعه دانشنامه خمیر در ۲ جلد با هزار و ۱۰۰ صفحه و ۱۱ فصل در حوزه جغرافیا، تاریخ، مردم شناسی و غیره به رشته تحریر در آمده است.
در پایان این همایش علاوه بر رونمایی از دانشنامه بندرخمیر از استاد قتالی نویسنده این کتاب قدردانی شد.
همچنین در این روز مرکز احیای هنرهای دستی تالاب نشینان بندرخمیر با عنوان سنچه در شهرستان بندرخمیر افتتاح شد. 


.انتهای پیام


خروج