75
فرمانداری خمیر - اخبار > خمیر یکی از کرویدرهای مهم جنوب کشور/تأمین ۷۰ درصد از معادن هرمزگان در بندرخمیر/ساخت ۳۹۱ واحد مسکونی در خمیر در ۳ سال اخیر/ تحولات بزرگی در حوزه های مختلف در شهرستان ایجاد شده است/بهره برداری ۲۵۰ طرح و پروژه طی ۳ سال در خمیر/در ۳ سال اخیر بیش از ۳هزار و۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است/مشارکت خوب خیرین در بخش آموزش و درمان
آخرین اخبار
اخبار > خمیر یکی از کرویدرهای مهم جنوب کشور/تأمین ۷۰ درصد از معادن هرمزگان در بندرخمیر/ساخت ۳۹۱ واحد مسکونی در خمیر در ۳ سال اخیر/ تحولات بزرگی در حوزه های مختلف در شهرستان ایجاد شده است/بهره برداری ۲۵۰ طرح و پروژه طی ۳ سال در خمیر/در ۳ سال اخیر بیش از ۳هزار و۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است/مشارکت خوب خیرین در بخش آموزش و درمان


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٢٥٠٩٣ 

 تاریخ:1400/03/02 


خمیر یکی از کرویدرهای مهم جنوب کشور/تأمین ۷۰ درصد از معادن هرمزگان در بندرخمیر/ساخت ۳۹۱ واحد مسکونی در خمیر در ۳ سال اخیر/ تحولات بزرگی در حوزه های مختلف در شهرستان ایجاد شده است/بهره برداری ۲۵۰ طرح و پروژه طی ۳ سال در خمیر/در ۳ سال اخیر بیش از ۳هزار و۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است/مشارکت خوب خیرین در بخش آموزش و درمان

خمیر با وسعتی حدود ۴ هزار کیلومتر مربع و با جمعیتی حدود شصت هزار نفر و دارا بودن سابقه درخشان تاریخی، فرهنگی و مذهبی یکی از شهرستانهای مرکزی استان هرمزگان در کرانه ساحلی خلیج فارس قرار دارد.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی فرمانداری خمیر و به نقل از دریای اندیشه؛این شهرستان بدلیل مرکزیت قرار گرفتن در محورهای مهم مواصالتی کشور )از شمال به استان فارس، غرب به استان بوشهر، جنوب به شهرستان قشم و شرق به مرکز استان(

یکی از کرویدرهای مهم جنوب کشور بشمار می رود و از آن به عنوان چهارراه جنوب ایران نام برده می شود.
همچنین این شهرستان ظرفیت های بیشماری در حوزه های مختلف بویژه در حوزه گردشگری، صنعت، کشاورزی و دریانوردی دارد و یکی از قطب های اصلی استان هرمزگان در این حوزه ها محسوب می شود.
وجود صنایع مختلف از قبیل کارخانه سیمان، کارخانه های گچ و تامین ۷۰ درصد از معادن استان هرمزگان، شهرستان خمیر را به یکی از قطب های مهم معدنی استان تبدیل کرده است. همچنین احداث و تکمیل بندرگاه چند منظوره خمیر میتواند رونق و توسعه این شهرستان را شتابان نماید. همچنین این شهرستان با داشتن ۲ هزار هکتار سطح زیر کشت کشاورزی در سال یکی از قطب های مهم کشاورزی استان بویژه در زمینه محصول گوجه فرنگی به شمار می رود و با صادرات این محصول به خارج از کشور، نام خود را نه تنها در استان بلکه در سطح کشور مطرح ساخته است.
داشتن چشم اندازهای زیبا همچون جنگل های شناور حرا در بندرخمیر، وجود چندین چشمه های معدنی سرد و گرم و همچنین دارا بودن آثارهای مهم تاریخی و قدیمی از جمله دیوار سدار، کاروانسراهای قدیمی، برج قلعه خمیر، پل تاریخی لاتیدان و غیره علاوه بر جذب جذابیت، نگاه ها را به این شهرستان دوچندان کرده است.
طی ۳ سال اخیر کارهای زیادی در شهرستان در حوزه های مختلف بویژه عمرانی، فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته است.
فرماندار خمیر در گفت و گو با خبرنگار دریای اندیشه از خمیر در همین رابطه با ذکر این ویژگی ها، آخرین اقدامات انجام شده از زمان حضور در شهرستان خمیر را برشمرد و عنوان کرد: طی ۳ سال اخیر پروژه های مهمی در بخش های گوناگون با مشارکت
بخش خصوصی و خیرین در سطح این شهرستان آماده و به بهره برداری رسیده که جا دارد از همکاری و کمک های مادی و معنوی خیرین عزیز در آماده سازی پروژه ها تقدیر و تشکر کنم.
میرهاشم خواستار بیان داشت: طی این ۳ سال بیش از ۲۵۰ طرح و پروژه در بخش های حمل و نقل، آب، برق، مخابرات، مسکن، آموزش و فرهنگ، بهداشت و درمان، عمران شهر و روستا،
کشاورزی و منابع طبیعی، تربیت بدنی و خدماتی با اعتباری بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در شهرستان خمیر افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
همچنین ۵۱۹ طرح اشتغالزایی با اعتباری بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال در شهرستان هزینه شده است.
وی ضمن تشریح جزئیات پروژه ها افزود: یکی از مهم ترین بخش هایی که اعتبار زیادی را به خود اختصاص داده در بخش حمل و نقل می باشد که اعتباری حدود ۹۵۱ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.
با توجه به اینکه احداث، بهسازی و ایمن سازی راه ها بدلیل قرار گرفتن شهرستان خمیر در مسیر مهم مواصلاتی از جمله خواسته های عموم مردم مناطق شهرستان بود طی این سه سال ۱۲ پروژه در حوزه حمل و نقل افتتاح و به بهره برداری رسید که دو پروژه مهم و شاخص در این حوزه می توان به بازسازی و افتتاح محور قدیم بندرخمیر به بندرعباس به طول ۱۶ کیلومتر و همچنین دوبانده شدن مسیر بندرخمیر - کهورستان - لارستان و فاز اول جاده کمربندی خمیر اشاره کرد.
فرماندار خمیر خاطر نشان کرد: علاوه بر این پروژه ها ، روکش آسفالت ورودی های شهر بندرخمیر، تعریض و روکش آسفالت در محور رویدر، کلنگ زنی و آغازبکار پروژه مجتمع خدماتی در محور بندرخمیر به بندرعباس، رفع نقاط حادثه خیز و ایمن سازی و نصب گاردریل در راه های روستایی، نصب تابلو و علائم در راه های شهرستان، احداث جاده روستایی و روکش آسفالت راه روستایی از جمله اقدامات در حوزه حمل و نقل بوده است.
وی با بیان اینکه در مجموع در حال حاضر حدود۴۱۰ کیلومتر راه آسفالته در این شهرستان وجود دارد خبر داد و افزود: که از این تعداد ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه، ۱۵۰ کیلومتر راه روستایی ،۳۰کیلومتر راه فرعی و ۱۳۰ کیلومتر راه اصلی است.
همچنین باید گفت،۴۰ کیلومتر راه خاکی روستایی در شهرستان خمیر وجود دارد.
*تحول بزرگ در حوزه آب*
فرماندار ادامه داد: یکی دیگر از مهمترین کارها در شهرستان خمیرطی ۳ سال اخیر، تحول بزرگ در حوزه آب و پایان تنش آبی در شهر بندرخمیر و روستاهای این شهرستان بود که بدون احتساب افتتاح آب شیرینکن یک میلیون متر مکعبی، ۱۴ پروژه بااعتباری بالغ بر ۵۶۳ میلیارد ریال برای بهره برداری از آن صرف شد.
خواستار در ادامه خاطر نشان کرد: افتتاح آب شیرینکن یک میلیون متر مکعبی و بهره مندی مردم شهرستان بندرخمیر به عنوان اولین شهرستان برخوردار از آب این آب شیرینکن از مهم ترین اقدامات در حوزه آبرسانی بود که با وارد مدار شدن آن، تامین آب شهرهای بندر خمیر و بندرپل و همچنین روستاهای همجوار به پایداری لازم رسید.
وی همچنین در خصوص افتتاح آب شیرینکن سیمان خمیر اعلام داشت: یکی دیگر از پروژه های مهم در حوزه آب رسانی بود که علاوه بر تامین آب صنایع، باعث کاهش میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی و کمک به سفره های زیرزمینی در دشت کهورستان خواهد شد.
میرهاشم خواستار در این جلسه اظهار داشت: اجرای طرح های توسعه آبرسانی به مجتمع کشار و روستاهای تحت پوشش و پایان تنش آبی در این روستاها و همچنین پروژه در حال اجرای خط انتقال آب از آب شیرینکن یک میلیون مترمکعبی به شهر رویدر با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد از دیگر کارهای مهم در این حوزه است.
خواستار در حوزه مخابرات، شهرستان خمیر در سال گذشته گفت: شاهد جهش زیادی در این حوزه بوده و اعتباری بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال در این حوزه هزینه شده است که اجرای فیبر پهنای باند به طول ۱۵۰ کیلومتر از دشت جیحون به کشار، راه اندازی دکل پرکان گیشو جهت پوشش ۹ روستا و ارتقاء اینترنت به ۳جی و ۴ جی در بیشتر نقاط شهرستان از مهم ترین اقدام در این حوزه بوده است.
*بخش آموزش و فرهنگی اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال در آن هزینه شد*
افتتاح ساختمان دانشگاه آزاد بندرخمیر با حضور دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور و دکتر همتی استاندار هرمزگان و همچنین ساخت و احداث کلاس های درس، تجهیز و توسعه ۴۲ باب فضاهای آموزشی و فرهنگی با اعتباری قریب به ۴۰۰ میلیارد ریال از جمله اقدامات مهم در بخش آموزش بوده است.
باید به این نکته اشاره شود که در حوزه آموزشی خیرین زیادی برای احداث و تجهیز این فضاها کمک کردند که لازم است از آنان تقدیر و تشکر شود.
خواستار عنوان کرد: همچنین ۲۸۴ واحد مسکن مهر در بندرخمیر، ۳۲ واحد مسکونی فرهنگیان، ۴۸ واحد مسکن روستایی در منطقه محروم جیحون در بخش مرکزی شهرستان خمیر و ۲۷ واحد مسکن مددجویی کمیته امداد و بهزیستی و همچنین واگذاری بیش از ۱۴۴۰ قطعه زمین به روستاییان از جمله اقدامات در حوزه مسکن طی سه سال گذشته در شهرستان بوده که ۲۵۱ میلیارد ریال حوزه شده است.
وی همچنین در حوزه برق رسانی اشاره داشت و اضافه کرد: در ۵ بخش از جمله:تامین برق شهری و روستایی، اجرای قدرت مانور و توسعه فیدر، اصالح و بهینه سازی شبکه برق، کاهش تلفات در شبکه، توسعه روشنایی معابر و سایر خدمات دیگر با بیش از ۲۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
فرماندار بندرخمیر با بیان اینکه پروژه های بخش بهداشت و درمان با وجود محدودیت های اعتباری باز هم در ۳ سال گذشته قابل توجه بوده است، افزود: در این حوزه ۱۷ پروژه با اعتباری برابر با ۱۵۰میلیارد و ۳۵ میلیون ریال آماده و به بهره برداری رسید.
خوشبختانه درحوزه سلامت نیز میزان مشارکت مردم و خیرین خوب بوده و در چندین پروژه حوزه سالمت مشارکت داشتند.
از مهمترین پروژه در این حوزه که با مشارکت خیرین به بهره برداری رسید ،احداث و تجهیز بخش مراقبت های ویژه بیمارستان نیاپور خمیر بود.
افتتاح اورژانس بندرخمیر با حضور بهداشت، بهره برداری از اورژانس روستای کشار بالا و ۳ مرکز خدمات جامع سلامت در بخش های رویدر و مرکزی از جمله پروژه های مهم این حوزه بودند.
وی همچنین در حوزه مقابله با کرونا بیان کرد: یکسال اخیر اقدامات خوبی در حوزه مقابله با کرونا در سطح شهرستان انجام شد تهیه و
توزیع بیش از ۳۰ هزار بسته های معیشتی برای نیازمندان، توسعه زیرساخت های آموزشی و مخابراتی برای استفاده مناسب تر دانش آموزان و دانشجویان، کمک به اقشار کم درآمد و همچنین مشارکت مردم و خیرین در تهیه ملزومات بهداشتی از قبیل ماسک و مواد شوینده و همچنین برنامه های مقابله با کرونا از جمله اقدامات مهم در این راستا بود.
فرماندار شهرستان بندرخمیر ادامه داد: در حوزه کشاورزی با توجه به اینکه شهرستان خمیر در بخش کشاورزی یکی از قطب های مهم استان هرمزگان به شمار می رود و محصول گوجه فرنگی شهرستان خمیر دارای برند در کشور است جلسات متعددی با کشاورزان جهت روی آوردن به از کشت گلخانه ای برگزارشد.
محصول شاخص در حوزه کشاورزی شهرستان، گوجه فرنگی سمینس است که رقم غالب منطقه است در سال های گذشته بیش از ۷۰ درصد محصول گوجه فرنگی به کشورهای عراق، روسیه و سایر کشورها صادر گردید.
خواستار افزود: برگزاری همایش سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی در شهرستان از دیگر اقدامات در این حوزه بود که نتایج خوبی صورت گرفت و منجر به انعقاد قرارداد تفاهمنامه با بخش خصوصی به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال شد.
وی در بخش کشاورزی و آبخیزداری خاطرنشان: ۱۵ پروژه با اعتباری بیش از ۲۸۰ میلیارد ریال افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
این مسئول در بخش تربیت بدنی نیز تصریح کرد: اعتباری حدود ۱۱۰ میلیارد ریال در این بخش هزینه شده است.
همچنین افتتاح چمن مصنوعی زمین فوتبال مجموعه ورزشی بندرپل و افتتاح ۲۰ چمن مصنوعی فوتسال در سطح شهرستان از جمله مهمترین پروژه های عمرانی مهم در حوزه ورزش است.
میرهاشم خواستار در حوزه عمران شهر و روستا اشاره داشت: اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال در شهرستان هزینه شده است.
عمده این پروژه ها در حوزه احداث و یا تکمیل بلوار و خیابان جدید در سطح شهرستان، جدول گذاری و آسفالت معابر، احداث بوستان روستایی، اجرای طرح هادی و... بوده است.
همچنین ایجاد صندوق کارآفرینی، اداره دریانوردی، شهرداری بندرپل، ۳ دهیاری، باجه های خدمات پستی در سطح روستاها و چندین طرح خدماتی برای خدمات رسانی بهتر به مردم در سطح
شهرستان خمیر راه اندازی شده است.
*پروژه های مهم در حال احداث*
قابل یادآوری است در شهرستان خمیر مجتمع بندری به عنوان یکی از پروژه های مهم و کلیدی شهرستان، در حال احداث می باشد که با شروع به کار آن علاوه بر اشتغال زایی، تحول و گشایش عظیمی در حوزه اقتصادی برای مردم شهرستان رقم خواهد زد و به عنوان یک فرصت جدید در منطقه پرتردد دریایی بندرعباس- قشم- بندرخمیر میتواند به یکی از ظرفیتهای بالقوه تبدیل شود.
مسیر دوم بندرخمیر به بندرعباس نیز در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد این پروژه احداث شده است و در طول این مسیر پل عظیمی با ۳۳ دهانه در حال احداث می باشد که ۲۵ دهانه آن ساخته شده است.
وی اضافه کرد: احداث بلوار ساحلی بندرخمیر، فاز دوم جاده کمربندی و دو پروژه گردشگری در حال احداث کوهستان بام و اسکله گردشگری در بندرخمیر باعث توسعه گردشگری و رونق شهرستان در این حوزه خواهد شد.
*یکی از مهمترین رویداد در شهرستان*
فرماندار در پایان خاطر نشان کرد: برگزاری همایش روز جهانی تالاب ها به صورت مستمر در بندرخمیر در سال های گذشته با حضور مسئولان و مهمانان برجسته کشوری در این حوزه و همچنین پیوستن شهر بندرخمیر در کنار تهران و اصفهان به شبکه شهرهای جهانی یونسکو از رویدادهای مهم شهرستان خمیر در سال گذشته بوده است که با پیوستن بندرخمیر به شبکه شهرهای جهانی یادگیرنده این شهر دارای جایگاه جهانی شد.

 

 


.انتهای پیام


خروج