پنج شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٨
اخبار > همایش شوراها، دهیاران و شهرداران شهرستان خمیر برگزار شد


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٢٠٥٧١ 

 تاریخ:1398/10/12 


همایش شوراها، دهیاران و شهرداران شهرستان خمیر برگزار شد

همایش شوراهای اسلامی شهر و روستاها،دهیاران و شهرداران شهرستان خمیر با حضور دکتر زیارتی نصرآبادی مدیركل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت كشور،دکتر موفق مدیرکل حراست سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت كشور، خواستار فرماندار خمیر، نفیسی مديركل سياسي، انتخابات و تقسيمات كشوري استانداری هرمزگان ، سلحشور مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری ، بخشداران ، شهرداران ، دهیاران و اعضای شورای شهر در سالن مجتمع صدر الاسلام بندرخمیر برگزار شد.

 

 

 

 


فرماندار خمیر در ابتدای این همایش اظهارداشت: شهرستان خمیر با جمعیتی حدود 60 هزار نفر یکی از شهرستان های حوزه مرکزی استان هرمزگان است که دارای  48 شورای روستایی و 3 شورای شهری می باشد.

 وی اضافه کرد:تعداد اعضای شوراها در شهرستان 169 نفر می باشد که از این تعداد 163 نفر مرد و 6 نفر زن می باشند.

میرهاشم خواستار همچنین عنوان کرد:هدف از برگزاری این همایش تقدیر ازاعضای شوراهای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان می باشد که در راستای عمران و آبادانی شهرستان تلاش چشمگیری دارند و یکی از ارکان مهم تصمیم گیری و اراده مردم در حاکمیت و اداره کشور هستند.

میرهاشم خواستار در ادامه گفت:تشکیل شوراها یکی از دستاوردهای مهم نظام و انقلاب است و این نهاد برآمده ازمردم و برای مردم می باشد و همواره این قشر در تلاش است تا دین خود را به مردم ادا نماید و قطعا هرگونه اختلاف و ناهماهنگی در مجموعه شوراها می تواند باعث عقب ماندگی و جلوگیری از پیشرفت شهر و روستای آنان باشد.

وی در بخشی از سخنان خود نیز گفت: نبود درآمد پایدار و کمبود منابع مالی از مهمترین دغدغه شهرداران و دهیاران شهرستان می باشد و ایجاد منابع مالی پایدار و افزایش آن ضروری می باشد.

این مسوول همچنین گفت:به موازات افزایش جمعییت روستاها،خواسته ها و مطالبات مردم نیز تغییر می یابد به گونه ای که هم اکنون انتظار روستائیان مانند جوامع شهری شده است.

 

سال 98 بهترین وضعیت اعتباری دهیاری در چند سال اخیر بوده است.

در ادامه دکتر اسماعیل  زیارتی نصرآبادی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور با بیان اینکه این سازمان در سال 98 شاهد تحولات خوبی در عرصه مدیریت روستایی و شهری کشور بوده ،اظهار داشت: در این سال اتفاقات بسیار خوبی در زمینه  بستر سازی برای تصویب قوانین و مقررات مربوط به دهیاری ها رقم خورده که این قوانین و مقررات می تواند بسترساز فعالیت و پویایی بیش از پیش شهرداری ها و دهیاری ها را فراهم کند.

این مسوول با بیان اینکه اعتبارات دهیاری ها در سالجاری بهتراز سال گذشته بوده افزود:سال 98 بهترین وضعیت اعتباری دهیاری در چند سال اخیر بوده وعلیرغم محدودیت های اعتباری، دولت تمامی حمایت خود را از دهیاری ها انجام داده است.

وی اضافه کرد:با همت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعتبارات ماده 58 قانون تنظیم دوباره به دهیاری ها برگشته و این اعتبارات می تواند از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده  به دهیاری های شهرستان های کمتر برخوردار کمک زیادی نماید.

زیارتی نصرآبادی ادامه داد: طلایی ترین سال دهیاری ها از منظر قوانین و مقررات نیز سال 98بوده و این سازمان در ابتدای سال توانسته معافیت مالیاتی دهیاری ها را اجرا و در ادامه آیین نامه اجرایی قانون شوراها و استخدامی دهیاری ها را اصلاح کند.

این مقام مسوول تصریح کرد:در سالجاری قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح  و سهم دهیاری ها در این قانون افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص چارت سازمانی دهیاران نیز گفت:تورم نیروی انسانی ،یکی از تجربه های ناموفق در شهرداری های سراسر کشور بوده که ما از این اتفاق در دهیاری ها جلوگیری کرده اما براساس آیین نامه استخدامی دهیاری ها این اجازه را داریم که ساختار و تشکیلات دهیاری ها را متناسب با درجه دهیاری ها ابلاغ کنیم .

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشورادامه داد: در گام اول در دو ماه آینده ساختار دهیاری های 5 و 6 را که در حد شهرداری های کوچک هستند ابلاغ خواهیم کرد و برای سایر دهیاری ها بدنبال یک ملاحظات تشکیلاتی مشترک هستیم.

وی در خصوص امنیت شغلی دهیاران نیز گفت: در زمینه امنیت شغلی دهیاری ها در چارچوب نهاد غیردولتی نیز قوانین مناسبی اعمال شده که در آینده نزدیک دهیاری ها و خانواده کارکنان دهیاری از ثمرات اجرای این قوانین منتفع خواهند شد.

زیارتی نصرآبادی همچنین گفت:اگر قرار است دهیار جدیدی انتخاب شود یکی از شرایط برای انتخاب دهیار جدید، سابقه فعالیت در دهیاری است که این کمک می کند که شوراها از دهیاران موجود استفاده کند.

این مسوول در خصوص بیمه دهیاران پاره وقت گفت:بیمه دهیاران پاره وقت  یکی از برنامه های جدی ماست ولی مشکل تامین اعتبار آن است و نیازمند 52 میلیارد تومان بودجه نیاز می باشد که در حال رفع این مشکل هستیم.

وی  ادامه داد: در اولین گام آیین نامه اجرایی شوراها اصلاح شده و در آن سقف دهیاری های تمام وقت را از 1500 نفر به 1000 نفر تقلیل یافته است که در این زمینه 4000دهیاری تمام وقت به مجموع دهیاری افزوده می شود.

زیارتی نصرآبادی در خصوص تسهیلات کم بهره به دهیاری ها نیز گفت:ما هرگونه کمک و همکاری برای هر طرحی که باعث رونق و اشتغال روستاها می شود انجام خواهیم داد و دهیاری ها می توانند 3 برابر بودجه خود، با یکسال تنفس و چهار سال بازپرداخت تسهیلات کم بهره دریافت کنند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور در ادامه بیان کرد:این سازمان در راستای تجهیز دهیاری ها به ماشین آلات عمرانی و خدماتی و پرداخت تسهیلات برای ایجاد درآمد پایدار برای دهیاری ها ، آماده هرگونه همکاری با دهیاری های شهرستان خمیر می باشد که با ایجاد منابع درآمدی پایدار در زمینه های صیادی ،گردشگری ،دامپروری ،کشاورزی و سایر زمینه های متناسب با مزیت های رقابتی و نسبی منطقه ، گام مهمی در جهت خودکفایی دهیاری ها و وابستگی کمتر آنان به منابع دولتی خواهد بود.

وی هزینه دهیاران کوچک و کم جمعییت یکی از دغدغه های این سازمان عنوان کرد و گفت: ما برای این کار در سال جاری برای اولین بار براساس قانون از طریق بودجه سوخت و دستورالعمل مشترک بین سازمان شهرداری و دهیاری و سازمان مدیریت تنظیم شده که براساس این دستورالعمل 50 درصد بودجه و بدون احتساب جمعییت بین تمام دهیاری ها تقسیم می شود و 50 درصد دیگر براساس سرانه جمعییت توزیع می شود که دهیاری های کوچک از این موضوع منتفع خواهند شد.

این مقام سازمان دهیاری و شهرداری کشور درپایان ابراز امیدواری کرد با ایجاد این مزیت ها ،بتوانیم گام موثری در رونق اقتصادی روستاها و ماندگاری جمعیت  روستایی برداریم.


صلاحیت داوطلبین 21 دیماه اعلام خواهد شد

احمد نفیسی مدیرکل سیاسی ،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری هرمزگان در همایش شهرداران ،دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان خمیر بیان کرد: انتخابات یکی از موضوعاتی است که نظام را مشروعیت می بخشد و جزو وظیفه ملی ماست که فارغ از هر حزب و جناح و دسته همگان را به پای صندوق رای تشویق و ترغیب کنیم.

وی افزود:جایگاه مجلس در نظام جمهوری اسلامی جایگاه ویژه و مهم می باشد و ان شاءالله با حضور پرشور در صندوق رای بار دیگر در سرنوشت خود نقش ایفا کنیم.

دکتر نفیسی ادامه داد:مجموعه وزارت کشور نیز وظیفه دارد که انتخابات را در کمال بیطرفی، امنیت و سلامت کامل برگزار کند و تمامی عوامل اجرایی ،فرمانداران ،بخشداران و هیآت اجرایی و نظارت استان ، آمادگی کامل جهت برگزاری انتخابات مطابق با قانون و بیطرفانه و درکمال امنیت را دارند.

مدیرکل سیاسی استانداری هرمزگان در بخشی از سخنان خود در خصوص تایید صلاحیت داوطلبین نیز گفت: طبق تقویم انتخابات، در تاریخ 21دی ماه تائید صلاحیت داوطلبین توسط هیات نظارت اعلام خواهد شد و داوطلبین می توانند در صورت عدم رد صلاحیت ،اعتراض خود را به مرجع دیگری از هیات نظارت اعلام نمایند.

وی همچنین گفت:داوطلبین پس از تایید نهایی بعنوان نامزد انتخاباتی شناخته می شوند که بایستی در تاریخ مقرر نسبت به فعالیت های انتخاباتی اقدام کنند.

دهیاران و شهرداران از منابع مالی شهرداری و دهیاری له یا علیه کاندیدای خاصی استفاده نکنند

همچنین دکتر موفق مدیرکل حراست سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت كشور در خصوص مقوله امنیت پایداراظهار کرد: بحث افزایش رضایت مندی و کاهش نارضایتی است که با توجه به اینکه شهرداران و دهیاران در نوک پیکان خدمت رسانی هستند بنابراین می توانند نقش ویژه ای در این راستا  داشته باشند.

وی همچنین گفت:با توجه به گستردگی حوزه شهرداری ها و دهیاری ها و وضعیت سخت اقتصادی کشور،منابع خوبی به حوزه شهرداری ها و دهیاری ها ترزیق می شود و این وظیفه ما را چند برابر می کند که این منابع در همان حوزه و سرفصل توزیع شود و از دهیاران و شهرداران درخواست داریم در این حوزه توجه بیشتری داشته باشند .

این مسوول همچنین به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت:با توجه به ایام انتخابات ،دهیاران و شهرداران از منابع مالی شهرداری ها و دهیاری ها له یا علیه کاندیدای خاصی استفاده نکنند و وظیقه همه تشویق و مشارکت حداکثری می باشد.

این مسوول از مدیریت هوشمندانه مسوولان استانی و شهرستانی هرمزگان و همچنین روحانیون ،نیروهای امنیتی ، نظامی و انتظامی  و همه گروه هایی که در این راستا نقش داشتند ، قدردانی کرد.

در ادامه ادامه سیدعبدالجلیل قتالی ، حجت الاسلام و المسلمین بیرانوند به ایراد سخن پرداختند و صالح منصوری نژاد بعنوان نماینده شوراهای اسلامی شهرستان و قاسم درا بعنوان نماینده دهیاران مشکلات دهیاران و شوراها را بیان کردند.

قابل ذکر است در این مراسم به رسم یادبود کتاب دانشنامه خمیر اثرسیدعبدالجلیل قتالی به مهمانان اهدا شد.