75
فرمانداری خمیر - اخبار > بحران آب جدی است؛فرهنگ صرفه جوئی را جدی بگیریم
آخرین اخبار
اخبار > بحران آب جدی است؛فرهنگ صرفه جوئی را جدی بگیریم


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٩٠٣٦ 

 تاریخ:1397/03/08 


بحران آب جدی است؛فرهنگ صرفه جوئی را جدی بگیریم

.

 

 

 

 فرزاد دهقانی معاون فرمانداری خمیر در جلسه مدیریت مصرف آب شهرستان ، تلاش های شرکت آب و فاضلاب را برای رفع کمبود آب شهرستان ،قابل تقدیر دانست و اظهار داشت: متاسفانه استان هرمزگان یکی از استان های کم بارش کشور محسوب می شود که در سال های اخیر با مشکلات کم آبی زیادی مواجه شده است که در این راستا مدیریت آب و فاضلاب شهرستان عملکردخوبی از خود به نمایش گذاشته است.
معاون فرماندار خمیر همچنین رسیدگی ویژه به موضوع كمبود آب با توجه به نزديك شدن فصل گرما را یادآور شد و اضافه نمود: لازم است برای رفع و عبور از این بحران سياستهاي سنجيده و تدابير لازم اندیشیده شود.

معاون فرمانداری خمیر در بخشی از سخنان خود عنوان کرد:نزدیک به چهل هزار نفر درشهرستان، نیاز آبی خود را از آب و فاضلاب شهری تامین می کنند و با توجه به اینکه این شهرستان در انتهای مسیرخطوط انتقال آب شرب قرار دارد ضروری است با تامین مخازن ،در زمان بروز حوادث در این خطوط ،آب شرب این منطقه توسط مخزن ها تامین شود.

فرزاد دهقانی در پایان گفت: فرهنگ صحیح استفاده از آب و آموزش شهروندان، صرفه‌جویی در آبیاری فضاهای سبز و از قبیل موارد باید در قالب یک برنامه ریزی مشخص دنبال شود.


مهندس ایرانمش مدیر بهره برداری آب شرکت آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان نیز در این جلسه با بیان اینکه خشکسالی تاثیرات زیادی را بر ذخایرآبی استان داشته است،افزود:نیازهای آب شرب استان هرمزگان از 20 دشت در این استان تامین می شود که از این تعداد فقط 3 دشت جزو دشت های غیر ممنوعه استان بشمار می آید و مابقی این دشتها به دلیل کاهش سطح آب در ذخائر زیرزمینی ، دشت های ممنوعه محسوب شده و فقط اجازه  برداشت آب شرب در آن وجود دارد.

وی همچنین گفت:ظرفیت آب سدهای تامین کننده آب در شهرستان های بندرعباس،خمیر و روستاهای تابعه به صفر نزدیک شده است و این سدها در وضعیت بحرانی قرار دارند.

 ایرانمنش افزود:نیاز آبی این دو شهرستان و روستاهای تابعه حدود2580 لیتر بر ثانیه است ومیزان آبی که به شرکت آب و فاضلاب شهری تحویل داده می شود 1700 لیتر بر ثانیه می باشد که در این زمینه 700 لیتر برثانیه کمبود آب در این دوشهرستان وجود دارد بنابراین ناچار هستیم این مقدار را بصورت عادلانه بین مشترکین این مناطق توزیع کنیم.

این مدیر همچنین گفت:آب و فاضلاب شهری برای کمتر شدن این تنش ها با همکاری آب منطقه ای اقداماتی از قبیل حفر و تجهیز چند حلقه چاه در منطقه شمیل و نیان ،اجاره چاههای کشاورزی مناطق و اتصال آنها به خطوط انتقال انجام داده است.
وی افزود:تسریع در بهره برداری فاز اول آبشیرینکن بمیزان 20 هزار مترمکعب ، قطع و جمع آوری انشعابات آب فضاهای سبز ،ترویج و اشاعه فرهنگ صرفه جوئی و مصرف آب ،استفاده مشترکین از لوازم کاهنده مصرف آب از دیگر برنامه هایی است که این شرکت با جدیت آن را دنبال می کند.

ایشان در پایان از مردم خواست با توجه به کمبود آب و مشکلات موجود ،با صرفه جویی و استفاده صحیح از آب این شرکت را در پیشبرد اهدافش یاری رسانند .

مهندس افروشه مدیر آب و فاضلاب شهری خمیر نیز در این نشست اظهار داشت:این شهرستان دارای ده هزار اشتراک آب و فاضلاب شهری می باشد که برای تامین نیازهای آبی این انشعابات ،حدود 120تا 130 لیتر بر ثانیه آب لازم است.
وی ادامه داد:این شرکت حدود 80 الی 90 لیتر بر ثانیه آب را از خطوط انتقال آب از بندرعباس دریافت می کند که با توجه به نیاز مصرفی این شهرستان با 50 لیتر کمبود آب روبرو می باشد و این میزان در صورتی است که آب بصورت منظم از خطوط انتقال دریافت شود و کوچکترین مشکلی در این زمینه پیش نیاید.
ایشان در پایان تاکید کرد:مشکلات کم آبی را بنحوی مدیریت خواهیم کرد که مردم شهرستان با مشکل کم آبی مواجه نشوند به شرطی که مشترکین نیز با صرفه جویی در آب، این مدیریت را در این امر یاری کنند.

صالح منصوری نژاد رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان خمیر نیز در این نشست با بیان اینکه مردم از وضعیت کم آبی در استان آگاه هستند، بیان کرد:شوراهای اسلامی و به تبع آن دهیاران آمادگی دارند توصیه های لازم را به مردم روستاهای خود گوشزد کنند.

وی همچنین گفت:با توجه به اینکه ذخیره آب فقط از طریق شبکه صورت می گیرد در زمان بروزحوادث غیرمترقبه مشکلاتی در زمینه تامین آب بوجود خواهد آمد بنابراین برای جلوگیری و رفع بحران احتمالی لازم است مخازن ذخیره آب در این شهرستان تامین شود.


.انتهای پیام


خروج